Paříž je vždy dobrý nápad, a nebo ne?

 

Najednou tu byl den D. Po 20 letech skončila moje školní docházka a vyvstala otázka: „Co teď?“. S mírnou dávkou nejistoty jsem se rozhodl využít možnosti strávit nějaký čas v Paříži. Proč ta nejistota? Především proto, že jsem neuměl francouzsky více než pozdravit.

Louvre se při soumraku zaplní fotografy zvěčňujícími mladé asijské páry
Louvre se při soumraku zaplní fotografy zvěčňujícími mladé asijské páry
Eiffelovka při východu slunce. O něco později už přes dav lidí není vidět.
Eiffelovka při východu slunce. O něco později už přes dav lidí není vidět.

Začal jsem odpovídat na nabídky práce, ale na mé anglicky psané motivační dopisy jsem nedostal prakticky žádnou odezvu. Odeslal sem jich několik desítek. Protože bylo léto, snažili jsme se využít krásného počasí a poznávat město. Především jsem si oblíbil Parc des Buttes-Chaumont a samozřejmě známá místa jako je Montmartre, břeh Seiny okolo Eiffelovky a Notre Dame.

 

Velkým překvapením byl kanál St Martin. Jedná se o 5 Km dlouhý kanál se systémem propustí propojený se Sienou. Především o nedělích je to báječné místo k promenádě, protože veškerá doprava v přilehlých ulicích je odkloněna. A nejlepší je to o letních večerech, kdy podél břehu posedávají v hloučky Francouzů s vínem a je zde živo dlouho do noci.

Na břehu kanálu St. Martin je za letních nocí živo
 Na břehu kanálu St. Martin je za letních nocí živo

Po více než měsíci neúspěšného rozesílání životopisů jsem se rozhodl investovat více do své francouzštiny a zaplatil jsem si dva týdny intenzivního jazykového kurzu v Alliance Francaise. Nebyl to levný špás, a pokud bych to bral dle kvality výuky, nestálo by to za to. Našel jsem si ale nějaké přátele a přeci jen něco z jazyka pochytil. Díky předchozímu domácímu studiu jsem byl zařazen do skupiny A2, což bylo povzbuzující. Také jsem si na kurzu procvičil španělštinu, jelikož 80% spolužáků tento jazyk také ovládalo.

Západ slunce na Seinou
 Západ slunce na Seinou

Dny ve školních lavicích ubíhaly velmi rychle. Předposlední den mně ze třídy vytáhl telefonát z francouzského čísla. Čerstvě nabytou francouzštinou jsem pánovi na druhém konci vysvětlil, že mu špatně rozumím, že zatím nemluvím příliš dobře francouzsky a zda by mohl mluvit anglicky. Vyšel mi vstříc, slovo dalo slovo a tentýž den odpoledne jsem měl svůj první pohovor ve Francii!